خانه » 6 روش پاک کردن لکه خون + نحوه پاک کردن خون خشک شده

6 روش پاک کردن لکه خون + نحوه پاک کردن خون خشک شده

توسط ژینوس مشیری

لکه خون یکی از لکه هایی است که باید بلافاصله بعد از ایجاد لکه نسبت به پاک کردن آن اقدام کرد چون لکه خون خشک شده بسیار مقاوم تر از لکه خون تازه است.

این نکته را در نظر داشته باشید که برای پاک کردن بسیاری از لکه ها، باید اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید آن را به طور صحیح و کامل پاک کنید. چون در بسیاری از موارد، اگر بدون توجه به نوع لکه از مواد مختلفی استفاده کنید، ممکن است آن لکه به طور دائم بر روی لباس ماندگار شود و هیچ وقت از بین نرود.

برای پاک کردن لکه های مختلف بر روی پارچه ها و لباسهای گرانقیمت، بدون هیچ اقدامی آن را به یک خشکشویی معتبر بسپارید.

روشهای پاک کردن لکه خون

لکه خون

دقت کنید که در تمام مراخل از بین بردن لکه خون از آب گرم استفاده نکنید چون باعث ماندگاری لکه میشود.

1- آب سرد و صابون بهترین راهکار برای تمیز کردن لکه خون

لکه خون تازه را با آب سرد و صابون لباسشویی بشویید. صابون برای پارچه هایی با جنس کتان و پنبه کارایی بهتری دارد. برای این کار، از هر نوع صابونی میتوانید استفاده کنید ولی صابون جامد برای این کار بهتر جواب میدهد. ابتدا لکه را زیر شیر آب سرد بگیرید و کمی مالش دهید تا کم رنگ شود. قالب صابون را بر روی لکه بمالید و با دستان خود مالش دهید تا لکه کاملا از بین برود. دقت کنید که اگر پارچه ظریف است آن را محکم مالش ندهید تا بافت آن تخریب نشود. سپس با آب سرد آبکشی کنید. این کار را تا پاک شدن کامل لکه تکرار کنید. اگر بعد از چند بار لکه کامل پاک نشد از روش دیگری برای لکه بری استفاده کنید.

لکه بری با صابون

2- استفاده ازسرکه سفید

یکی از موادی که تاثیر خوبی در از بین بردن لکه های خون دارد سرکه سفید است. مقداری سرکه سفید روی لکه بریزید و ده دقیقه صبر کنید. سپس با آب سرد آبکشی کنید. اگر لکه کمرنگ شد، این مراحل را تا پاک شدن کامل لکه تکرار کنید.

لکه خون دار
سرکه و دستکش

3- جوش شیرین

به مقدار یک نسبت جوش شیرین و دو قسمت آب، خمیر جوش شیرین تهیه کنید. لباس را کمی با آب سرد خیس کرده و خمیر جوش شیرین را بر روی آن بمالید و بگذارید بماند تا پارچه خشک شود. سپس با مسواک بر روی آن بکشید و در آب سرد آبکشی کنید.

4- مخلوط نمک و آب لیمو

ابتدا مقداری نمک و آب لیمو را با هم ترکیب کنید. قسمتی از پارچه را که لکه دارد با آب یخ، خیس کنید، سپس با یک پارچه تمیز، مقداری از محلول نمک و آب لیمو را بر روی لکه بمالید، لکه را مالش دهید و حدود ده دقیقه زمان دهید تا لکه حل شود سپس با آب سرد شستشو و آبکشی کنید.

لیمو و نمک

5- استفاده از آرد ذرت و یا پودر تالک

برای این کار باید از آرد ذرت و آب، خمیری را تهیه کنید و آن را بر روی لکه خون قرار دهید. اجازه دهید تا پارچه و خمیر خشک شود. حالا تکه های خشک شـده خمیر را با حوله و یا مسواک نرم و تمیز، از روی لباس بردارید و پارچه را با آب سرد آبکشی کنید. این کار را تا پاک شدن کامل لکه تکرار کنید. اگر نشاسته ذرت در دسترس نداشتید میتوانید همین کار را با پودر تالک انجام دهید.

پودر تالک
نشاسته ذرت

6- شوینده های آنزیم دار مخصوص لکه خون خشک شده

برای پاک کردن لکه خون خشک شـده و سخت از روی ملحفه یا تشک میتوانید از پودرهای شستشوی آنزیم دار استفاده کنید. برای این کار پودر ماشین لباسشویی را در آب حل کنید و لباس را به مدت 30 دقیقه در آن خیس کنید و سپس با آب سرد آبکشی کنید. اگر لکه خیلی قدیمی بود میتوانید به مدت چند ساعت در آب و پودر خیس کنید و سپس بشویید. دقت کنید که مواد آنزیم دار به پارچه های ابریشم و پشمی آسیب میزند و نباید استفاده شود.

شستشو لکه خون

جمع بندی

  • همه لکه ها مخصوصا لکه خون باید هرچه سریعتر پاک شوند و در صورت خشک شدن و ماندگاری طولانی، پاک کردن آنها سخت میشود.
  • ابتدا لکه خون را پاک کرده و سپس کل لباس را شستشو دهید، چون ممکن است شستشو باعث تثبیت لکه شود.
  • برای پاک کردن لکه خون فقط از آب سرد استفاده کنید.
  • آب سرد و صابون بهترین راهکار برای پاک کردن خون تازه است.
  • اگر لکه خون خشک شـده و قدیمی باشد باید از مواد دیگری مانند آب لیمو- جوش شیرین- سرکه سفید- نمک و… برای پاک کردن آن استفاده کرد.
  • دقت کنید که لکه خون خشک شـده احتیاج به صبر و حوصله و همچنین صرف زمان بیشتری برای پاک کردن دارد.
0 دیدگاه
0

You may also like

Leave a Comment